Yageo Group AC1210FR-07390RL
Res Thick Film 1210 390 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC1210FR-07390RL.
Upverter
Newark
Future Electronics
HQonline
Inventory History
3 month trend:
+15.72%
Authorized Distributors
6
Resistance
390 Ω
390 Ω
390 Ω
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
500 mW
500 mW
500 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2012-04-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Yageo GroupRC1210FR-07390RL
500mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 390Ω 1210 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERJ-14NF3900U
Res Thick Film 1210 390 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
PanasonicERJP14F3900U
Res Thick Film 1210 390 Ohm 1% 0.5W ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Res Thick Film 1210 390 Ohm 1% 0.33W(1/3W) ±100ppm/C Epoxy Resin Pad SMD Automotive AEC-Q200 T/R
PanasonicERJ-14NF4220U
Res Thick Film 1210 422 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Res Thick Film 1210 365 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC1210FR-07390RL provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.5W, 390ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1210
Chip Resistor Automotive Grade Thick Film 1210 390Ohm 1% Paper T/R
AC FIXED RESISTOR 1210 (3225Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 390Ohm 0.5W 1/2W
Res, 390R, 1%, 0.5W, Thick Film, 1210; Resistance:390Ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:500Mw; Resistor Case/Package:1210 [3225 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose; Voltage Rating:200V Rohs Compliant: Yes |Yageo AC1210FR-07390RL