Yageo Group AC1210FR-0733K2L
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.5W, 33200ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1210
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC1210FR-0733K2L.
Future Electronics
ODG (Origin Data Global)
Inventory History
3 month trend:
-16.67%
Stock
90,655
Authorized Distributors
3
Resistance
33.2 kΩ
33.2 kΩ
33.2 kΩ
Case/Package
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
500 mW
500 mW
500 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2012-04-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC1210FR-0733K2L provided by its distributors.
500mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 33.2kΩ 1210 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
AC FIXED RESISTOR 1210 (3225Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 33.2kOhm 0.5W 1/2W
AC Series 1210 33.2 kOhm ±1% 0.5 W ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/2W 1210
SMD Resistor 1210 33.2KΩ ±1% 0.5W ±100ppm/℃