Yageo Group AC1210FR-07187RL
Res Thick Film 1210 187 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/°C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC1210FR-07187RL.
3 month trend:
+0.00%
Stock
60,233
Authorized Distributors
3
Resistance
187 Ω
187 Ω
187 Ω
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
500 mW
500 mW
500 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2012-04-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC1210FR-07187RL provided by its distributors.
500mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 187Ω 1210 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.5W, 187ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1210
Chip Resistor Automotive Grade Thick Film 1210 187Ohm 1% Paper T/R