Yageo Group AC1210FR-07100KL
Res Thick Film 1210 100K Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/°C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC1210FR-07100KL.
IHS
Datasheet12 pages2 years ago
Upverter
Farnell
Future Electronics
ODG (Origin Data Global)
Inventory History
3 month trend:
+626%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
100 kΩ
100 kΩ
100 kΩ
Case/Package
1210
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
500 mW
500 mW
500 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2012-04-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
PanasonicERJ14NF1003U
500mW Thick Film Resistors ±100ppm/℃ ±1% 100kΩ 1210 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRC1210FR-07100KL
500mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 100kΩ 1210 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res Thick Film 1210 100K Ohm 1% 0.33W(1/3W) ±100ppm/°C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 1210 100K Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 1210 110K Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC1210FR-07100KL provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.5W, 100000ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1210
AC FIXED RESISTOR 1210 (3225Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 100kOhm 0.5W 1/2W
Res, 100K, 1%, 0.5W, Thick Film, 1210; Resistance:100Kohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:500Mw; Resistor Case/Package:1210 [3225 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose; Voltage Rating:200V Rohs Compliant: Yes |Yageo AC1210FR-07100KL