Yageo Group AC1206FR-07820KL
Res Thick Film 1206 820K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC1206FR-07820KL.
Farnell
ODG (Origin Data Global)
Inventory History
3 month trend:
-0.02%
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Authorized Distributors
6
Resistance
820 kΩ
820 kΩ
820 kΩ
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2012-04-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Yageo GroupRC1206FR-07820KL
Res Thick Film 1206 820K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Res Thick Film 1206 820K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC1206FR-13820KL
PanasonicERJ-8ENF8203V
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 820000ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC1206FR-07820KL provided by its distributors.
Chip Resistor Automotive Grade Thick Film 1206 820kOhm 1% Paper T/R
Thick Film Resistors – SMD; YAGEO; AC1206FR-07820KL; 820 kOhm; 1206; 1 %; Thick Film
AC FIXED RESISTOR 1206 (3216Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 820kOhm 0.25W 1/4W
Res, 820K, 1%, 0.25W, Thick Film, 1206; Resistance:820Kohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:250Mw; Resistor Case/Package:1206 [3216 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose; Voltage Rating:200Vrohs Compliant: Yes |Yageo AC1206FR-07820KL