Yageo Group AC1206FR-073K57L
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 3570ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC1206FR-073K57L.
3 month trend:
-32.94%
Resistance
3.57 kΩ
3.57 kΩ
3.57 kΩ
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Related Parts
Yageo GroupRC1206FR-073K57L
Res Thick Film 1206 3.57K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Res Thick Film 1206 3.57K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ8ENF3571V
Yageo GroupRC1206FR-073K9L
Res Thick Film 1206 3.9K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
TE ConnectivityCRG1206F3K3
Res Thick Film 1206 3.3K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC1206FR-073K57L provided by its distributors.
1206 (3216Metric) FIXED RESISTOR AC 0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm 0.25W 1/4W 3.57kOhm ±100ppm/C
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/4W 1206
SMD Resistor 1206 3.57KΩ ±1% 250mW ±100ppm/℃
Res, 3K57, 1%, 0.25W, Thick Film, 1206; Resistance:3.57Kohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:250Mw; Resistor Case/Package:1206 [3216 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose Rohs Compliant: Yes |Yageo AC1206FR-073K57L