Yageo Group AC1206FR-07374RL
250mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 374Ω 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC1206FR-07374RL.
IHS
Datasheet12 pages2 years ago
Upverter
Farnell
JRH Electronics
Inventory History
3 month trend:
+14.51%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
374 Ω
374 Ω
374 Ω
Case/Package
1206
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2012-04-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Yageo GroupRC1206FR-07374RL
Res Thick Film 1206 374 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
PanasonicERJ8ENF3740V
Res Thick Film 1206 374 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC1206FR-07390RL
250mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 390Ω 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
250mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 340Ω 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC1206FR-07374RL provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 374ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
AC FIXED RESISTOR 1206 (3216Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 374Ohm 0.25W 1/4W