Yageo Group AC1206FR-07220KL
Res Thick Film 1206 220K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC1206FR-07220KL.
IHS
Datasheet12 pages2 years ago
Upverter
Farnell
element14 APAC
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+40.39%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
220 kΩ
220 kΩ
220 kΩ
Case/Package
1206
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
PanasonicERJ8ENF2203V
Res Thick Film 1206 220K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/°C Molded SMD Automotive T/R
250mW Thick Film Resistors ±100ppm/℃ ±1% 220kΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRC1206FR-07220KL
Res Thick Film 1206 220K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Yageo GroupRC1206FR-13220KL
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 220000ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC1206FR-07220KL provided by its distributors.
250mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 220kΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res, 220K, 1%, 0.25W, Thick Film, 1206 Rohs Compliant: Yes |Yageo AC1206FR-07220KL
1206 (3216Metric) FIXED RESISTOR AC 0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm 0.25W 1/4W 220kOhm ±100ppm/C
AC Series 1206 0.25 W 220 kOhm ±1 % ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
RES, 220K, 0.25W, 200V, THICK FILM, 1206;