Yageo Group AC0805JR-0727KL
Res Thick Film 0805 27K Ohm 5% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC0805JR-0727KL.
Upverter
Farnell
JRH Electronics
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-0.08%
Resistance
27 kΩ
27 kΩ
27 kΩ
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2012-04-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRC0805JR-0727KL
27 kOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Yageo GroupRC0805FR-1327K4L
Res Thick Film 0805 27.4K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Res Thick Film 0805 27K Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC0805FR-0727KL
125mW Thick Film Resistors 150V ±100ppm/℃ ±1% 27kΩ 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERJ6GEYJ273V
Res Thick Film 0805 27K Ohm 5% 1/8W ±200ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC0805JR-0727KL provided by its distributors.
AC FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±5% ±100ppm/C 27kOhm 0.125W 1/8W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 27000ohm, 150V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
RES SMD 27K OHM 5% 1/8W 0805 ROHS COMPLIANT: YES