Yageo Group AC0805JR-07150KL
Res Thick Film 0805 150K Ohm 5% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC0805JR-07150KL.
Upverter
Farnell
Inventory History
3 month trend:
-2.17%
Resistance
150 kΩ
150 kΩ
150 kΩ
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2012-04-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Yageo GroupRC0805JR-07150KL
Res Thick Film 0805 150K Ohm 5% 1/8W ±100ppm/°C SMD Paper T/R
Yageo GroupRC0805JR-13150KL
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 150000ohm, 150V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Yageo GroupAF0805JR-07150KL
Anti-Sulfurated Chip Resistor Thick Film 0805 150kOhm 5% Paper T/R
Res Thick Film 0805 150K Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0805 150K Ohm 5% 0.125W(1/8W) ±200ppm/C Epoxy Resin Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 150000ohm, 150V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC0805JR-07150KL provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.125W, 150000ohm, 150V, 5% +/-Tol, Surface Mount, 0805
Chip Resistor Automotive Grade Thick Film 0805 150kOhm 5% Paper T/R
AC FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±5% ±100ppm/C 150kOhm 0.125W 1/8W
Thick Film Resistors - SMD 150kOhms 1/8W 0805 5% AEC-Q200
Res, 150K, 5%, 0.125W, Thick Film, 0805; Resistance:150Kohm; Resistance Tolerance:± 5%; Power Rating:125Mw; Resistor Case/Package:0805 [2012 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose; Product Length:2Mmrohs Compliant: Yes |Yageo AC0805JR-07150KL