Yageo Group AC0805FR-0775KL
Res Thick Film 0805 75K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC0805FR-0775KL.
Farnell
Inventory History
3 month trend:
-29.09%
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Authorized Distributors
6
Resistance
75 kΩ
75 kΩ
75 kΩ
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Related Parts
Yageo GroupRC0805FR-0775KL
Res Thick Film 0805 75K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Res Thick Film 0805 75K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC0805FR-1375KL
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 75000ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
MulticompMC01W0805175K
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 75000ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
PanasonicERJ-6ENF7502V
Res Thick Film 0805 75K Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Res Thick Film 0805 75K Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC0805FR-0775KL provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.125W, 75000ohm, 150V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0805
AC FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 75kOhm 0.125W 1/8W
Automotive Ac Series 0805 (2012) 75000 Ohm ±1% 1/8 (0.125) Rohs Compliant: Yes |Yageo AC0805FR-0775KL