Yageo Group AC0805FR-0761K9L
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.125W, 61900ohm, 150V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC0805FR-0761K9L.
Farnell
Inventory History
3 month trend:
-14.13%
Stock
62,904
Authorized Distributors
6
Resistance
61.9 kΩ
61.9 kΩ
61.9 kΩ
Case/Package
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Related Parts
Yageo GroupRC0805FR-0761K9L
61.9 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Yageo GroupRC0805FR-1361K9L
0805 61.9K Ohms 1% Thick Film Surface Mount Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 61900ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
PanasonicERJ-6ENF6192V
Res Thick Film 0805 61.9K Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Res Thick Film 0805 61.9K Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC0805FR-0761K9L provided by its distributors.
Chip Resistor Automotive Grade Thick Film 0805 61.9kOhm 1% Paper T/R
AC FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 61.9kOhm 0.125W 1/8W
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/8W 0805
RES, 61K9, 1%, 0.125W, THICK FILM, 0805;