Yageo Group AC0805FR-0760R4L
125mW Thick Film Resistors 150V ±100ppm/℃ ±1% 60.4Ω 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC0805FR-0760R4L.
IHS
Datasheet12 pages2 years ago
Upverter
Newark
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+949%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
60.4 Ω
60.4 Ω
60.4 Ω
Case/Package
0805
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Yageo GroupRC0805FR-0762RL
125mW Thick Film Resistors 150V ±100ppm/℃ ±1% 62Ω 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRC0805FR-1056RL
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 56ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Yageo GroupRC0805JR-0756RL
Res Thick Film 0805 56 Ohm 5% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Res Thick Film 0805 56 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC0805FR-0760R4L provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 60.4ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
AC FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 60.4Ohm 0.125W 1/8W
Resistor, 60R4, 1%, 0.125W, THICK FILM, 0805;
RES, 60R4, 1%, THICK FILM, 0805; Resistance:60.4ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:125mW; Resistor Case / Package:0805 [2012 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose; Product Range:AC Series RoHS Compliant: Yes