Yageo Group AC0805FR-0748K7L
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.125W, 48700ohm, 150V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC0805FR-0748K7L.
Stock
45,160
Authorized Distributors
5
Resistance
48.7 kΩ
48.7 kΩ
48.7 kΩ
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Related Parts
PanasonicERJ-6ENF4872V
Res Thick Film 0805 48.7K Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupRC0805FR-0748K7L
Res Thick Film 0805 48.7K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Res Thick Film 0805 48.7K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC0805FR-0747KL
Res Thick Film 0805 47K Ohm 1% 1/8W Ý100ppm/ÝC SMD Paper T/R
TE ConnectivityCRG0805F47K
Fixed Resistor, Thick Film, 0.125W, 47000ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Yageo GroupRC0805FR-0744K2L
Res Thick Film 0805 44.2K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC0805FR-0748K7L provided by its distributors.
Chip Resistor Automotive Grade Thick Film 0805 48.7kOhm 1% Paper T/R
AC FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 48.7kOhm 0.125W 1/8W
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/8W 0805
Thick Film Resistors - SMD 48.7kOhms 1/8W 0805 1% AEC-Q200
RES, 48K7, 1%, 0.125W, THICK FILM, 0805;