Yageo Group AC0805FR-07300RL
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.125W, 300ohm, 150V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC0805FR-07300RL.
Farnell
element14 APAC
3 month trend:
+60.73%
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
Resistance
300 Ω
300 Ω
300 Ω
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Related Parts
Yageo GroupRC0805FR-07300RL
125mW Thick Film Resistors 150V ±100ppm/℃ ±1% 300Ω 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res Thick Film 0805 300 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRC0805FR-13300RL
Res Thick Film 0805 300 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
PanasonicERJ-6ENF3000V
Res Thick Film 0805 300 Ohm 1% 0.125W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Res General Purpose Thick Film 0805 300 Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Ceramic Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC0805FR-07300RL provided by its distributors.
0805 (2012Metric) FIXED RESISTOR AC 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm 0.125W 1/8W 300Ohm ±100ppm/C
RES, 300R, 1%, 0.125W, THICK FILM, 0805 ROHS COMPLIANT: YES
Chip Resistors 0805 300Ω ±1% 1/8W ±100ppm/℃
300¦¸ ¡À1% 125mW ¡À100ppm/¡æ 0805 2mm*1.25mm*600¦Ìm