Yageo Group AC0402JR-0720RL
Res Thick Film 0402 20 Ohm 5% 0.063W(1/16W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC0402JR-0720RL.
IHS
Datasheet12 pages2 years ago
Upverter
Newark
Future Electronics
ODG (Origin Data Global)
Inventory History
3 month trend:
-29.66%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
20 Ω
20 Ω
Case/Package
0402
Tolerance
5 %
5 %
Power Rating
62.5 mW
63 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2012-04-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Yageo GroupAF0402JR-0722RL
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±100ppm/℃ ±5% 22Ω 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC0402JR-0720RL provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.0625W, 20ohm, 50V, 5% +/-Tol, Surface Mount, 0402
AC FIXED RESISTOR 0402 (1005Metric) Chip Resistor ±5% ±100ppm/C 20Ohm 0.063W 1/16W
Res, 20R, 5%, 0.063W, Thick Film, 0402; Resistance:20Ohm; Resistance Tolerance:± 5%; Power Rating:63Mw; Resistor Case/Package:0402 [1005 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose; Voltage Rating:50V Rohs Compliant: Yes |Yageo AC0402JR-0720RL