Yageo Group AC0402FR-076K49L
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.0625W, 6490ohm, 50V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0402
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC0402FR-076K49L.
Upverter
Farnell
Future Electronics
ODG (Origin Data Global)
Inventory History
3 month trend:
+7.96%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Symbol
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Resistance
6.49 kΩ
6.49 kΩ
6.49 kΩ
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
62.5 mW
62.5 mW
62.5 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Related Parts
Res Thick Film 0402 6.49K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC0402FR-136K49L
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.0625W, 6490ohm, 50V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0402
Res Thick Film 0402 6.49K Ohm 1% 1/16W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Yageo GroupRC0402FR-076K49L
Res Thick Film 0402 6.49K Ohm 1% 0.063W(1/16W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Yageo GroupRC0402FR-076K8L
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±100ppm/℃ ±1% 6.8kΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
TE ConnectivityCRG0402F6K8
Res Thick Film 0402 6.8K Ohm 1% 1/16W ±100ppm/°C Molded SMD SMD
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC0402FR-076K49L provided by its distributors.
AC FIXED RESISTOR 0402 (1005Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 6.49kOhm 0.063W 1/16W
Thick Film Resistors - SMD 6.49 kOhms 62.5 mW 0402 1% AEC-Q200
Resistor, 6K49, 1%, 0.063W, THICK FILM, 0402;
Res, 6K49, 1%, 0.0625W, Thick Film, 0402; Resistance:6.49Kohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:63Mw; Resistor Case/Package:0402 [1005 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose Rohs Compliant: Yes |Yageo AC0402FR-076K49L