Yageo Group AC0201FR-076K19L
Res Thick Film 0201 6.19K Ohm 1% 0.05W(1/20W) 200ppm/C Pad SMD T/R Automotive
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC0201FR-076K19L.
3 month trend:
+0.00%
Stock
50,920
Authorized Distributors
4
Resistance
6.19 kΩ
6.19 kΩ
6.19 kΩ
Case/Package
0201
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
50 mW
50 mW
50 mW
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Introduction Date2015-05-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC0201FR-076K19L provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.05W, 6190ohm, 25V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0201
Chip Resistor Automotive Grade Thick Film 0201 6.19kOhm 1% Paper T/R
Thick Film Resistors - SMD 6.19kOhms 1/20W 0201 1% AEC-Q200