Yageo Group AC0201FR-0712K7L
Res Thick Film 0201 12.7K Ohm 1% 0.05W(1/20W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC0201FR-0712K7L.
IHS
Datasheet12 pages2 years ago
Inventory History
3 month trend:
+101%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
42,720
Authorized Distributors
5
Resistance
12.7 kΩ
12.7 kΩ
12.7 kΩ
Case/Package
0201
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
50 mW
50 mW
50 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2015-05-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
PanasonicERJ-1GEF1272C
Res Thick Film 0201 12.7K Ohm 1% 0.05W ±200ppm/°C Molded SMD Pressed Carrier T/R
Yageo GroupRC0201FR-0712K7L
Res Thick Film 0201 12.7K Ohm 1% 0.05W(1/20W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
PanasonicERJ-1GNF1272C
Res Thick Film 0201 12.7K Ohm 1% 1/20W ±200ppm/°C Molded SMD SMD T/R
Res General Purpose Thick Film 0201 12.7k Ohm 1% 1/20W ±200ppm/°C Molded Paper T/R
Yageo GroupRC0201FR-0712KL
Res Thick Film 0201 12K Ohm 1% 0.05W(1/20W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
PanasonicERJ-1GEF1242C
Res Thick Film 0201 12.4K Ohm 1% 1/20W ±200ppm/°C Molded SMD Pressed Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC0201FR-0712K7L provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.05W, 12700ohm, 25V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0201
AC 0201 (0603Metric) Chip Resistor ±1% ±200ppm/C 12.7kOhm 0.05W 1/20W
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/20W 0201
SMD Resistor 0201 12.7KΩ ±1% 1/20W ±200ppm/℃