Xilinx XC4VLX40-11FF1148C
FPGA Virtex-4 LX Family 41472 Cells 90nm (CMOS) Technology 1.2V 1148-Pin FC-BGA
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Xilinx XC4VLX40-11FF1148C.
IHS
Datasheet9 pages27 years ago
Augswan
_legacy Avnet
CAD Models
Download Xilinx XC4VLX40-11FF1148C symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
0
Case/Package
BGA
BGA
Number of Pins
Number of Logic Blocks (LABs)
4608
Number of Logic Elements/Cells
Number of I/Os
640
Number of Gates
RAM Size
216 kB
216 kB
Min Supply Voltage
1.14 V
1.14 V
1.14 V
Max Supply Voltage
1.26 V
1.26 V
1.26 V
Peripherals
Supply Chain
Country of OriginTaiwan
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.D
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.01
Introduction Date2004-09-10
Related Parts
FPGA Virtex-5 LX Family 46080 Cells 65nm (CMOS) Technology 1V 324-Pin FC-BGA