Welwyn WCR0805-82KFI
Tt Electronics / Welwyn - WCR0805-82KFI - Res, 82K, 1%, 0.1W, 0805, Thick Film
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Welwyn WCR0805-82KFI.
IHS
Datasheet3 pages3 years ago
Electro Sonic
Newark
element14 APAC
Farnell
Inventory History
3 month trend:
-0.64%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
82 kΩ
82 kΩ
82 kΩ
Case/Package
0805
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2007-03-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 months ago)
Related Parts
Yageo GroupAC0805FR-0782KL
Res Thick Film 0805 82K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRC0805FR-0782KL
Res Thick Film 0805 82K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Yageo GroupRC0805FR-1382KL
Res Thick Film 0805 82K Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Res Thick Film 0805 84.5K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0805 80.6K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Welwyn WCR0805-82KFI provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 82000ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Surface Mount Thick Film Resistor, AEC-Q200 WCR Series, 82 kohm, 125 mW, - 1%, 150 V RoHS Compliant: Yes
FIXED RESISTOR Chip Resistor 125mW 82kOhm 100ppm/C 1%
RES, 82K, 1%, 0.125W, 0805, THICK FILM; Resistor Case Style: 0805 [2012 Metric]; Resistance: 82kohm; Product Range: WCR Series; Voltage Rating: 150V; Resistor Element Material: Thick Film; Power Rating: 125mW; Resistance Toler