Walsin Technologies 1206B225K250CT
25V 2.2uF X7R ±10% 1206 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Walsin Technologies 1206B225K250CT.
IHS
Datasheet21 pages2 years ago
element14 APAC
TECHDesign
TME
Inventory History
3 month trend:
-24.20%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
4
Capacitance
2.2 µF
2.2 µF
2.2 µF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
1206
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
25 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Height
1.6 mm
1.15 mm
1.15 mm
Introduction Date2007-04-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Walsin Technologies 1206B225K250CT provided by its distributors.
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1206 / 2.2 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 2.2uF, Surface Mount, 1206
Cap Ceramic 2.2uF 25V X7R 10% Pad SMD 1206 125C T/R
Multilayer Ceramic Capacitor, 2.2 F, 10%, X7R, 25 V, 1206 [3216 Metric] Rohs Compliant: Yes |WALSIN 1206B225K250CT
Chip Capacitor (MLCC) 1206 2.2µF ±10% 25V X7R
1206 MLCC X7R 2.2 uF+/- 10% 25 V T&R
CAP, 2.2µF, 25V, 10%, X7R, 1206; Capacitance: 2.2µF; Voltage Rating: 25V; Ceramic Capacitor Case: 1206 [3216 Metric]; Capacitance Tolerance: ± 10%; Dielectric Characteristic: X7R; Product Range: -; Operating Temperature Min: -5