Vishay WYO332MCMQC0KR
Ceramic Capacitor, Ceramic, 20% +Tol, 20% -Tol, Y5U, -56/+22% TC, 0.0033uF, Through Hole Mount
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WYO332MCMQC0KR.
IHS
Datasheet5 pages4 years ago
Datasheet4 pages5 years ago
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
1
Capacitance
3.3 nF
3.3 nF
3.3 nF
Dielectric
Y5U
Y5U
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
250 V
250 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
Height
11 mm
11 mm
11 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.23.00.60
Introduction Date2009-09-25
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 1 month ago)
LTB Date2025-07-28
LTD Date2026-01-24
Descriptions
Descriptions of Vishay WYO332MCMQC0KR provided by its distributors.
Wyo X440Y250Vac 3,3Nf ±20% K4000 E3 |Vishay WYO332MCMQC0KR
WYO X440Y250VAC 3300pF ±20% Y5U BULK E3
CAP CER 3300PF 440VAC Y5U RADIAL