Vishay WSR3R0250DEA
Res Metal Strip 4527 0.025 Ohm 0.5% 3W 75ppm/C Molded SMD SMD Embossed Plastic T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSR3R0250DEA.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2007-04-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Strip, 3W, 0.0232ohm, 0.264V, 0.5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Fixed Resistor, Metal Strip, 3W, 0.0247ohm, 0.2722V, 0.5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.025ohm, 0.2236V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Descriptions
Descriptions of Vishay WSR3R0250DEA provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Strip, 3W, 0.025ohm, 0.2739V, 0.5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
RES 0.025 OHM 0.5% 3W 4527
WSR-3 .025 .5% EA e2