Vishay WSL0603R0450DEA18
Resistors, Current Sense, Pwr Rtg 0.2 W, 0.045 Ohm, 0.5% Tol, Pb-free, Tape/reel, Hipwr
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0603R0450DEA18.
RS (Formerly Allied Electronics)
Future Electronics
CAD Models
Download Vishay WSL0603R0450DEA18 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginIceland, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2009-06-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.4W, 0.047ohm, 0.1371V, 1% +/-Tol, 110ppm/Cel, Surface Mount, 0603
PanasonicERJ3BWFR047V
Res Thick Film 0603 0.047 Ohm 1% 1/4W ±150ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-3BWFR043V
Res Thick Film 0603 0.043 Ohm 1% 0.25W ±150ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-3BWJR047V
Res Thick Film 0603 0.047 Ohm 5% 0.25W ±150ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 0.043ohm, 0.104V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0603R0450DEA18 provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.2W, 0.045ohm, 0.0949V, 0.5% +/-Tol, 110ppm/Cel, Surface Mount, 0603
RES 0.045 OHM 0.5% 1/5W 0603