Vishay WKO472MCPEJGKR
Ceramic Capacitor, Ceramic, 20% +Tol, 20% -Tol, Y5U, -56/+22% TC, 0.0047uF, Through Hole Mount
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WKO472MCPEJGKR.
IHS
Datasheet5 pages4 years ago
Datasheet4 pages5 years ago
Arrow Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1,000
Authorized Distributors
2
Capacitance
4.7 nF
4.7 nF
4.7 nF
Dielectric
K4000
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
440 V
440 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
Height
18 mm
18 mm
18 mm
Introduction Date2009-09-25
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2025-07-28
LTD Date2026-01-24
Descriptions
Descriptions of Vishay WKO472MCPEJGKR provided by its distributors.
Wko X440Y300Vac 4,7Nf ±20% K4000 E3 |Vishay WKO472MCPEJGKR
WKO X440Y300VAC 4700pF ±20% Y5U BULK E3
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL