Vishay TM3B685K020HBA
6.8UF Solid MNO2 Tantalum Electrolytic Capacitor, 20 V DC +/-10%, TM3 Series
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay TM3B685K020HBA.
IHS
Datasheet16 pages5 years ago
Newark
element14 APAC
RS (Formerly Allied Electronics)
CAD Models
Download Vishay TM3B685K020HBA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
3
Capacitance
6.8 µF
6.8 µF
6.8 µF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
1411
Voltage Rating (DC)
20 V
20 V
20 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5 Ω
2 Ω
2 Ω
Leakage Current
680 nA
1.4 µA
1.4 µA
Dissipation Factor
6 %
6 %
Supply Chain
Country of OriginIsrael
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.21.00.50
Introduction Date2013-08-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Yageo GroupT491B685K020AT
Cap Tant Solid 6.8uF 20V B CASE 10% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) Inward L SMD 3528-21 2 Ohm 125C T/R
Yageo GroupT491B685K016AT
6.8UF SOLID MNO2 TANTALUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 16 V DC +/-10%, T491 SERIES
Yageo GroupT491B685K025AT
Cap Tant Solid 6.8uF 25V B CASE 10% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) Inward L SMD 3528-21 2.8 Ohm 125C T/R
Cap Tant Solid 6.8uF 20V B CASE 10% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) SMD 3528-21 2.5 Ohm 125C T/R
Cap Tant Solid 6.8uF 25V B CASE 10% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) Inward L SMD 3528-21 0.4 Ohm 125C T/R
CAP TANT 6.8UF 10% 16V 1411 / 6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric) 2.5Ohm
Descriptions
Descriptions of Vishay TM3B685K020HBA provided by its distributors.
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 20V, 10% +Tol, 10% -Tol, 6.8uF, Surface Mount, 1411
Capacitors, TANTAMOUNT, Molded Case, for Medical Instruments
CAP, TANT, 6.8UF, 20V, CASE B; Capacitance: 6.8µF; Voltage Rating: 20V; Tantalum Capacitor Case: 1411 [3528-21 Metric]; Product Range: -; Capacitance Tolerance: ± 10%; Operating Temperature Min: -55°C; Operating Temperature Ma