Vishay T55B156M020C0090
Cap Tant Solid 15uF 20V B CASE 20% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) SMD 3528-21 0.09 Ohm 105°C T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay T55B156M020C0090.
IHS
Datasheet27 pages2 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Stock
12,000
Authorized Distributors
6
Capacitance
15 µF
15 µF
Case/Package
1411
Voltage Rating (DC)
20 V
20 V
Tolerance
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
90 mΩ
70 mΩ
Leakage Current
30 µA
30 µA
Dissipation Factor
Supply Chain
Country of OriginJapan, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.21.00.50
Introduction Date2016-01-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay T55B156M020C0090 provided by its distributors.
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (solid Polymer), 20V, 20% +Tol, 20% -Tol, 15uF, Surface Mount, 1411
CAP, TANTALUM POLYMER, 15UF, 20V, 1411;
15¦ÌF 2000h@ 125¡ãC ¡À20% 20V 90m¦¸@ 100kHz 1411 3.5mm*2.8mm*2.1mm