Vishay SMF36A-M3-08
Trans Voltage Suppressor Diode, 200W, 36V V(RWM), Unidirectional, 1 Element, Silicon, DO-219AB
Production
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
TTISMF36A-M3-08030KTape & Reel
22h
NewarkSMF36A-M3-08030KTape & Reel
AvnetSMF36A-M3-08030K
3d
TTI EuropeSMF36A-M3-08030KTape & Reel
23h
TTI AsiaSMF36A-M3-08Contact
11h
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay SMF36A-M3-08.
IHS
Datasheet7 pages2 years ago
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Polarity
Unidirectional
Unidirectional
Number of Unidirectional Channels
1
Number of Bidirectional Channels
Breakdown Voltage
42.15 V
42.15 V
42.15 V
Clamping Voltage
58.1 V
58.1 V
58.1 V
Peak Pulse Power
200 W
200 W
200 W
Peak Pulse Current
3.4 A
3.4 A
3.4 A
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Related Parts
SMF Series 200 W 44.2 V Uni-Directional Surface Mount TVS Diode - SOD-123F
3.8A 53.3V 200W 36.7V 33V SMF ESD and Surge Protection (TVS/ESD) ROHS
4.4A 45.4V 200W 31.1V 28V SMF ESD and Surge Protection (TVS/ESD) ROHS
Trans Voltage Suppressor Diode, 200W, 30V V(RWM), Unidirectional, 1 Element, Silicon
3.8A 53.3V 200W 36.7V Unidirectional 33V SOD-123FL ESD and Surge Protection (TVS/ESD) ROHS
ESD Suppressor Diode TVS Uni-Dir 36V 2-Pin SMF T/R / TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMF
Descriptions
Descriptions of Vishay SMF36A-M3-08 provided by its distributors.
ESD Suppressor TVS 36V 2-Pin SMF T/R
200W, 36V, ESD PROTECTION DIODE SMF
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO219AB
36V 200W 3.4A 58.1V 40V DO-219AB