Vishay SFR25H0001002JA500
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 10000ohm, 350V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay SFR25H0001002JA500.
IHS
Datasheet10 pages9 years ago
3 month trend:
Restocked
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
12,112
Authorized Distributors
4
Resistance
10 kΩ
10 kΩ
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Conformal
Conformal
Tolerance
5 %
5 %
Power Rating
500 mW
500 mW
Composition
Metal Film
Metal Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date2006-09-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay SFR25H0001002JA500 provided by its distributors.
SFR25H Series 10 kOhm 0.5 W ±5% ±100 ppm/K Axial Metal Film Leaded Resistor
RES 10K OHM 1/2W 5% AXIAL
SFR25H 5% A5 10K
10K¦¸ ¡À5% 500mW ¡À100ppm/¡æ 6.5mm