Vishay SFR2500001911FR500
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 1910ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay SFR2500001911FR500.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
Newark
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Country of OriginIndia, South Korea
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2008-11-27
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 2000ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 1820ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
MBA/SMA 0204 - Professional Axial Through Hole Resistor ±1% ±50ppm/C 1.91kOhms 0.4W
Descriptions
Descriptions of Vishay SFR2500001911FR500 provided by its distributors.
Res Metal Film 1.91K Ohm 1% 0.4W ±100ppm/C Conformal Coated AXL T/R
RESISTOR;METAL FILM;RES 1.91 KILOHMS;PWR-RTG 0.4 W;TOL 1%;AXIAL;CUT TAPE
RESISTOR, METAL FILM, 1.91KOHM, 400mW, 1
Axial Axial SFR25 0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm 0.4W 1.91kOhms ±100ppm/C