Vishay SFR16S0003301JA500
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 3300ohm, 200V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay SFR16S0003301JA500.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
Future Electronics
Newark
element14 APAC
Farnell
Inventory History
3 month trend:
-8.19%
Supply Chain
Country of OriginIndia, South Korea
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2006-09-20
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2025-01-28
LTD Date2025-02-04
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 3300ohm, 250V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 3000ohm, 250V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityCFR50J3K3
Fixed Resistor, Carbon Film, 0.5W, 3300ohm, 350V, 5% +/-Tol, 1200ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityCFR16J3K3
CFR16Neohm FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±5% 0/ -450ppm/C 3.3kOhm 0.25W 1/4W
TE ConnectivityCFR25J3K3
CFR25Neohm FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±5% 0/ -450ppm/C 3.3kOhm 0.333W 1/3W
Descriptions
Descriptions of Vishay SFR16S0003301JA500 provided by its distributors.
Res Metal Film 3.3K Ohm 5% 1/2W ±100ppm/°C Conformal AXL Thru-Hole Ammo Pack
Avnet Japan
VISHAY SFR16S0003301JA500 Through Hole Resistor, 3.3 kohm, 200 V, Axial Leaded, 500 mW,5%, SFR16S Series
Axial SFR16S 0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm 0.5W 1/2W 3.3kOhms ±100ppm/C
RESISTOR, 0.5W 5% 3K3; Resistance:3.3kohm; Resistance Tolerance:± 5%; Power Rating:500mW; Voltage Rating:200V; Series:SFR16S; Temperature Coefficient:± 100ppm/°C; Resistor Element Material:Metal Film; No. of Pins:2; Body Diameter:1.7mm; External Length / Height:3.4mm; Full Power Rating Temperature:70°C; Lead Diameter:0.5mm; Lead Length:26mm; Operating Temperature Max:155°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Package / Case:Axial; Reel Quantity:5000; Temperature Coeff. +:100ppm/°C; Temperature Coeff. -:100ppm/°C; Tolerance +:5%; Tolerance -:5%; Voltage Rating VDC:200V