Vishay RH025750R0FE02
Wirewound Resistor, 750 Ohm, 25W, 1%; Resistance: 750Ohm; Product Range: rh Series
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RH025750R0FE02.
Newark
Datasheet5 pages8 years ago
Datasheet5 pages11 years ago
Datasheet5 pages20 years ago
element14 APAC
Farnell
New Yorker Electronics
Arrow.cn
Inventory History
3 month trend:
+375%
Related Parts
Res Wirewound 750 Ohm 1% 50W ±20ppm/C Aluminum Housed AXL Chassis Mount Card
Ohmite805F750E
Fixed Resistor, Wire Wound, 5W, 750ohm, 210V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Chassis Mount, 6065
Ohmite850F750
Fixed Resistor, Wire Wound, 50W, 750ohm, 1170V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Chassis Mount
TE ConnectivityHSA50680RJ
Fixed Resistor, Wire Wound, 50W, 680ohm, 1250V, 5% +/-Tol, 30ppm/Cel, Chassis Mount
TE ConnectivityHSA50820RJ
Fixed Resistor, Wire Wound, 50W, 820ohm, 1250V, 5% +/-Tol, 30ppm/Cel, Chassis Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay RH025750R0FE02 provided by its distributors.
RESISTOR, WIREWOUND, RES 750 OHMS, PWR-RTG 25 W, TOL 1%,LUG, ALUM HOUSED, MILITARY
Fixed Resistor, Wire Wound, 25W, 750ohm, 136.9306V, 1% +/-Tol, Chassis Mount
1% ¡À20ppm/¡æ 750¦¸ 25W 49.23mm*27.43mm*13.87mm