TE Connectivity HSA50820RJ
Fixed Resistor, Wire Wound, 50W, 820ohm, 1250V, 5% +/-Tol, 30ppm/Cel, Chassis Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity HSA50820RJ.
IHS
Datasheet4 pages1 year ago
Farnell
TE Connectivity
Sager Electronics
Electro Sonic
CAD Models
Download TE Connectivity HSA50820RJ symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
TraceParts
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.29.00.00
Introduction Date2005-11-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Related Parts
TE ConnectivityHSA25820RJ
Fixed Resistor, Wire Wound, 25W, 820ohm, 500V, 5% +/-Tol, 30ppm/Cel, Chassis Mount
TE Connectivity / AMP2-1676625-6
Fixed Resistor, Wire Wound, 25W, 900ohm, 5% +/-Tol, 30ppm/Cel, Chassis Mount
TE ConnectivityTHS50820RJ
TE ConnectivityTHS50820RJ
TE ConnectivityHSA50820RJ
Ohmite20J820E
Fixed Resistor, Wire Wound, 10W, 820ohm, 720V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
Ohmite23J820E
Fixed Resistor, Wire Wound, 3W, 820ohm, 135V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
Ohmite20J820
Fixed Resistor, Wire Wound, 10W, 820ohm, 720V, 5% +/-Tol, 30ppm/Cel, Through Hole Mount
Ohmite93J820E
Fixed Resistor, Wire Wound, 3.25W, 820ohm, 200V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity HSA50820RJ provided by its distributors.
Res Wirewound 820 Ohm 5% 50W ±30ppm/C Aluminum Housed AXL Chassis Mount Loose/Tray
ALUMINIUM HOUSED SOLDER LUG WIRE WOUND PMNT RESISTOR,820OHM +/-5% 50W
Wirewound Resistors - Chassis Mount HSA50 820R 5%
5% ¡À30ppm/¡æ 820¦¸ 50W 51mm*30mm*17mm
8-1625984-3, TE CONNECTIVITY/AMP BRAND
RES, WIREWOUND, 820R, 50W, SOLDER; Resistance: 820ohm; Product Range: HS Series; Power Rating: 50W; Resistance Tolerance: ± 5%; Voltage Rating: 1.25kV; Resistor Element Type: Wirewound; Temperature Coefficient: ± 30ppm/°C
HSA50 820R 5% Resistance Value: 820 Ω Element Type: Wire Wound Passive Component Tolerance: 5 % Resistor Type: Power Resistor Resistance Class: Up to 1kΩ Power Resistors: Aluminum Housed & Hsa | 820 Ω Wire Wound 5 % Power Resistor | Part Number: HSA50820RJ | Internal Number: 8-1625984-3 | TE Connectivity | CGS