Vishay RCS0603180RFKEA
Res Anti-Surge Thick Film 0603 180 Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Molded Paper T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RCS0603180RFKEA.
IHS
Datasheet10 pages3 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+3.18%
CAD Models
Download Vishay RCS0603180RFKEA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
180 Ω
180 Ω
Case/Package
0603
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
330 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date2016-07-12
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay RCS0603180RFKEA provided by its distributors.
Avnet Japan
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 180ohm, 75V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
0603 180 Ohms 1% Anti-Surge High Power Thick Film Chip Resistor
180¦¸ ¡À1% 250mW ¡À100ppm/¡æ 0603 1.55mm*850¦Ìm*500¦Ìm