Vishay PTN0805E7500BBT1
Fixed Resistor, Thin Film, 0.2W, 750ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay PTN0805E7500BBT1.
3 month trend:
-1.00%
Stock
6,552
Authorized Distributors
5
Resistance
750 Ω
750 Ω
750 Ω
Tolerance
0.1 %
0.1 %
0.1 %
Power Rating
200 mW
200 mW
200 mW
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginUSA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2009-02-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
PanasonicERA6AEB751V
Res Thin Film 0805 750 Ohm 0.1% 0.125W ±25ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupRT0805BRD07750RL
125mW Thin Film Resistor ±25ppm/℃ ±0.1% 750Ω 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERA-6YEB751V
Res Metal Film 0805 750 Ohm 0.1% 1/8W ±25ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 750ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
100mW Thin Film Resistor 150V ±25ppm/℃ ±0.1% 750Ω 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Vishay PTN0805E7500BBT1 provided by its distributors.
750¦¸ ¡À0.1% 200mW ¡À25ppm/¡æ 0805 2.03mm*1.27mm*840¦Ìm
PTN0805 25PPM 750 0.1% B T1
|Vishay PTN0805E7500BBT1
750 OHM .1% 25PPM 1/5W