Vishay PTN0805E6190BBT5
Fixed Resistor, Thin Film, 0.2W, 619ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay PTN0805E6190BBT5.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Inventory History
3 month trend:
+133%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1,000
Authorized Distributors
3
Resistance
619 Ω
619 Ω
Case/Package
0805
Tolerance
0.1 %
0.1 %
Power Rating
200 mW
200 mW
Composition
Thin Film
Thin Film
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginUSA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2009-02-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
PanasonicERA6AEB6190V
Res Thin Film 0805 619 Ohm 0.1% 0.125W(1/8W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
TE Connectivity / AMP9-1614891-0
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 619ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
TE ConnectivityRP73PF2A619RBTDF
Fixed Resistor, Thin Film, 0.25W, 619ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Yageo GroupRT0805BRD07619RL
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 619ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
PanasonicERA6AEB6040V
Res Thin Film 0805 604 Ohm 0.1% 0.125W(1/8W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERA6AEB621V
Res Thin Film 0805 620 Ohm 0.1% 0.125W ±25ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay PTN0805E6190BBT5 provided by its distributors.
PTN0805 25PPM 619 0.1% B T5
619 OHM .1% 25PPM 1/5W