Vishay PTN0805E49R9BBT1
Fixed Resistor, Thin Film, 0.2W, 49.9ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay PTN0805E49R9BBT1.
3 month trend:
-18.33%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
22,160
Authorized Distributors
6
Resistance
49.9 Ω
49.9 Ω
Case/Package
Tolerance
0.1 %
0.1 %
Power Rating
200 mW
200 mW
Composition
Thin Film
Thin Film
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginUSA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2009-02-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERA-6AEB49R9V
Res Thin Film 0805 49.9 Ohm 0.1% 0.125W(1/8W) ±25ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
200mW Thin Film Resistor ±25ppm/℃ ±0.1% 49.9Ω 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
TE Connectivity9-1625868-4
Res Thin Film 0805 49.9 Ohm 0.1% 0.25W(1/4W) ±25ppm/°C Epoxy Pad SMD Medical T/R
TE Connectivity9-1625868-4
Yageo GroupRT0805BRD0749R9L
Res Thin Film 0805 49.9 Ohm 0.1% 0.125W(1/8W) ±25ppm/C Pad SMD T/R
Yageo GroupAT0805BRD0749R9L
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 49.9ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Descriptions
Descriptions of Vishay PTN0805E49R9BBT1 provided by its distributors.
49.9¦¸ ¡À0.1% 200mW ¡À25ppm/¡æ 0805 2.03mm*1.27mm*840¦Ìm
PTN0805 25PPM 49.9 0.1% B T1
49.9 OHM .1% 25PPM 1/5W