Vishay PTN0805E3011BBT1
Res Thin Film 0805 3.01K Ohm 0.1% 1/5W ±25ppm/°C Molded SMD SMD T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay PTN0805E3011BBT1.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Inventory History
3 month trend:
-42.82%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
54,504
Authorized Distributors
6
Resistance
3.01 kΩ
3.01 kΩ
Case/Package
Tolerance
0.1 %
0.1 %
Power Rating
200 mW
200 mW
Composition
Thin Film
Thin Film
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginUSA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2009-02-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TE Connectivity / AMP5-2176092-8
Fixed Resistor, Thin Film, 0.25W, 3010ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
TE ConnectivityRP73PF2A2K74BTDF
Res Thin Film 0805 2.74K Ohm 0.1% 0.25W(1/4W) ±25ppm/C Pad SMD T/R Medical
TE Connectivity / AMP6-2176092-1
Fixed Resistor, Thin Film, 0.25W, 3240ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Fixed Resistor, Thin Film, 0.2W, 2870ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Fixed Resistor, Thin Film, 0.2W, 2740ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 3010ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Descriptions
Descriptions of Vishay PTN0805E3011BBT1 provided by its distributors.
Fixed Resistor, Thin Film, 0.2W, 3010ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
0805 Chip Resistor 0.1% 25ppm/C 3.01kOhm 200mW
3.01K¦¸ ¡À0.1% 200mW ¡À25ppm/¡æ 0805 2.032mm*1.27mm*838.2¦Ìm