Vishay PTN0805E2611BBT5
Fixed Resistor, Thin Film, 0.2W, 2610ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay PTN0805E2611BBT5.
3 month trend:
+40.00%
Stock
400
Authorized Distributors
3
Resistance
2.61 kΩ
2.61 kΩ
2.61 kΩ
Tolerance
0.1 %
0.1 %
0.1 %
Power Rating
200 mW
200 mW
200 mW
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
PanasonicERA6AEB2611V
Res Thin Film 0805 2.61K Ohm 0.1% 1/8W ±25ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
TE Connectivity / AMP5-2176092-3
Fixed Resistor, Thin Film, 0.25W, 2610ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
RES THIN FILM 2.61K OHM 1/8W +/-0.1% 0805 SMD
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 2610ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 2610ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Descriptions
Descriptions of Vishay PTN0805E2611BBT5 provided by its distributors.
PTN0805 25PPM 2.61K 0.1% B T5
2.61K OHM .1% 25PPM 1/5W