Vishay PTN0805E2211BBT1
Fixed Resistor, Thin Film, 0.2W, 2210ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay PTN0805E2211BBT1.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Inventory History
3 month trend:
+28.55%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
17,802
Authorized Distributors
6
Resistance
2.21 kΩ
2.21 kΩ
Case/Package
Tolerance
0.1 %
0.1 %
Power Rating
200 mW
200 mW
Composition
Thin Film
Thin Film
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginUSA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2009-02-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TE ConnectivityRP73PF2A2K0BTDF
Res Thin Film 0805 2K Ohm 0.1% 0.125W(1/8W) ±25ppm/C Pad SMD T/R Medical
TE Connectivity / AMP4-2176092-7
Fixed Resistor, Thin Film, 0.25W, 2260ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
TE Connectivity / AMP4-2176092-5
Res Thin Film 0805 2.1K Ohm 0.1% 0.25W(1/4W) ±25ppm/C Pad SMD Medical T/R
PanasonicERA6AEB2211V
Res Thin Film 0805 2.21K Ohm 0.1% 1/8W ±25ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 2210ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Yageo GroupRT0805BRD072K21L
125mW Thin Film Resistor ±25ppm/℃ ±0.1% 2.21kΩ 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Vishay PTN0805E2211BBT1 provided by its distributors.
2.21K¦¸ ¡À0.1% 200mW ¡À25ppm/¡æ 0805 2.03mm*1.27mm*840¦Ìm
PTN0805 25PPM 2.21K 0.1% B T1
2.21K OHM .1% 25PPM 1/5W