Vishay PTN0603E8251BBT1
Fixed Resistor, Thin Film, 0.15W, 8250ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Production
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
TTIPTN0603E8251BBT11,0001KTape & Reel
7h
NewarkPTN0603E8251BBT101KTape & Reel
AvnetPTN0603E8251BBT101K
7h
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay PTN0603E8251BBT1.
3 month trend:
Restocked
Stock
1,000
Authorized Distributors
3
Resistance
8.25 kΩ
8.25 kΩ
Case/Package
0603
Tolerance
0.1 %
0.1 %
Power Rating
150 mW
150 mW
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERA3AEB8251V
Res Thin Film 0603 8.25K Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±25ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
125mW Thin Film Resistor 75V ±0.1% ±25ppm/℃ 8.25kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRT0603BRD078K25L
100mW Thin Film Resistor 75V ±25ppm/℃ ±0.1% 8.25kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
TE ConnectivityCPF0603B8K25E1
Res Thin Film 0603 8.25K Ohm 0.1% 1/16W ±25ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
TE Connectivity / AMP9-2176088-3
Fixed Resistor, Thin Film, 0.166W, 8250ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Res Thin Film 0603 8.25K Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±25ppm/C Pad SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay PTN0603E8251BBT1 provided by its distributors.
PTN0603 25PPM 8.25K 0.1% B T1
8.25K OHM .1% 25PPM 1/6W