Vishay PTN0603E6812BBT1
Fixed Resistor, Thin Film, 0.15W, 68100ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay PTN0603E6812BBT1.
3 month trend:
+16.67%
Stock
7,000
Authorized Distributors
3
Resistance
68.1 kΩ
68.1 kΩ
Case/Package
Tolerance
0.1 %
0.1 %
Power Rating
150 mW
150 mW
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginUSA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2009-02-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 7 months ago)
Related Parts
PanasonicERA-3AEB6812V
Res Thin Film 0603 68.1K Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±25ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
TE ConnectivityCPF0603B68K1E1
Res Thin Film 0603 68.1K Ohm 0.1% 1/16W ±25ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
TE ConnectivityRP73PF1J68K1BTDF
Fixed Resistor, Thin Film, 0.166W, 68100ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Yageo GroupRT0603BRD0768K1L
100mW Thin Film Resistor ±25ppm/℃ ±0.1% 68.1kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 68100ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Descriptions
Descriptions of Vishay PTN0603E6812BBT1 provided by its distributors.
PTN0603 25PPM 68.1K 0.1% B T1
68.1K OHM .1% 25PPM 1/6W