Vishay PTF567K5000BYBF
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 7500ohm, 300V, 0.1% +/-Tol, 10ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay PTF567K5000BYBF.
Newark
Datasheet4 pages9 years ago
Datasheet4 pages13 years ago
Datasheet4 pages13 years ago
Datasheet4 pages14 years ago
Datasheet4 pages15 years ago
Datasheet4 pages15 years ago
Datasheet4 pages16 years ago
Datasheet3 pages16 years ago
Datasheet3 pages17 years ago
Datasheet3 pages17 years ago
CAD Models
Download Vishay PTF567K5000BYBF symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
0
Authorized Distributors
2
Resistance
7.5 kΩ
7.5 kΩ
Mount
Through Hole
Case/Package
Conformal
Axial
Tolerance
0.1 %
0.1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
Composition
Metal Film
Metal Film
Temperature Coefficient
10 ppm/°C
10 ppm/°C
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 7500ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 8250ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 7500ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 7150ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 7500ohm, 200V, 1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityYR1B7K87CC
R SERIES AXIAL THROUGH HOLE FIXED RESISTOR 7.87KOHMS +/-0.1% 0.25W +/-15PPM/DEGC
Descriptions
Descriptions of Vishay PTF567K5000BYBF provided by its distributors.
1/8W Precision Metal Film Resistors 1/8WATT 7.5KOHMS 0.1%
PTF-56 7.5K .1% T-13 B14
7.5K OHM .1% 10PPM 1/8W
Resistor, Metal Film, 7.5Kohm 125Mw, 0.1%; Resistance:7.5Kohm; Product Range:Ptf Series; Power Rating:125Mw; Resistance Tolerance:± 0.1%; Resistor Case/Package:Axial Leaded; Voltage Rating:300V; Resistor Technology:Metal Film Rohs Compliant: No |Vishay PTF567K5000BYBF