Vishay PR01000107501JA100
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 7500ohm, 350V, 5% +/-Tol, 250ppm/Cel, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay PR01000107501JA100.
IHS
Datasheet19 pages2 years ago
Inventory History
3 month trend:
-0.27%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
91,384
Authorized Distributors
5
Resistance
7.5 kΩ
7.5 kΩ
7.5 kΩ
Mount
Case/Package
Conformal
Axial
Axial
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Power Rating
1 W
1 W
1 W
Composition
Metal Film
Metal Film
Temperature Coefficient
250 ppm/°C
250 ppm/°C
250 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIndia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2005-12-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
Related Parts
TE Connectivity3-1625886-7
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 1W, 6800ohm, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsCF14JT7K50
Fixed Resistor, Carbon Film, 0.25W, 7500ohm, 350V, 5% +/-Tol, -400,0ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityCFR50J7K5
Through Hole Carbon Film Resistor, Cfr Series, 7.5 Kohm, 500 Mw, - 5%, 350 V, Axial Leaded
TE ConnectivityCFR100J6K8
Fixed Resistor, Carbon Film, 1W, 6800ohm, 500V, 5% +/-Tol, 500ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 8200ohm, 200V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 8200ohm, 250V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay PR01000107501JA100 provided by its distributors.
Metal Film Resistors - Through Hole 7.5K OHM 5% 1W
Resistor 1W 7.5kOhm 5 %
PR01 5% A1 7K5
7.5K¦¸ ¡À5% 1W ¡À250ppm/¡æ 8mm