Vishay MRS25000C6204FCT00
Fixed Resistor, Thin Film, 0.6W, 6200000ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay MRS25000C6204FCT00.
Farnell
Datasheet4 pages9 years ago
Datasheet13 pages20 years ago
element14 APAC
Inventory History
3 month trend:
-0.46%
CAD Models
Download Vishay MRS25000C6204FCT00 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
Supply Chain
Country of OriginCzechia, India
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2007-10-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
5.6 MOhms 1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200 Metal Film
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 6800000ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 5600000ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityCFR50J5M6
Res Carbon Film 5.6M Ohm 5% 0.5W(1/2W) -1500ppm/C to 0ppm/C AXL Ammo
TE ConnectivityCFR50J6M8
Through Hole Carbon Film Resistor, Cfr Series, 6.8 Mohm, 500 Mw, - 5%, 350 V, Axial Leaded
TE ConnectivityCFR50J5M6
Descriptions
Descriptions of Vishay MRS25000C6204FCT00 provided by its distributors.
Res Thin Film 6.2M Ohm 1% 3/5W ±50ppm/°C Conformal AXL Thru-Hole Ammo Pack
Avnet Japan
MRS25 Resistor A/P,0.6W,1%,6M2
RS APAC
6.2M¦¸ ¡À1% 600mW ¡À50ppm/¡æ 6.5mm*2.5mm
RESISTOR, MRS25 1% 6M2; Resistance:6.2Mohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:600mW; Voltage Rating:350V; Series:MRS25; Temperature Coefficient:± 50ppm/°C; Resistor Element Material:Metal Film; No. of Pins:2; Body Diameter:2.5mm; Box Quantity:1000; External Length / Height:73mm; Full Power Rating Temperature:70°C; Lead Diameter:0.6mm; Lead Length:26mm; Operating Temperature Max:155°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Package / Case:Axial; Temperature Coeff. +:50ppm/°C; Temperature Coeff. -:50ppm/°C; Tolerance +:1%; Tolerance -:1%; Voltage Rating VDC:350V