Vishay MRS25000C5629FCT00
MRS25 FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±1% ±50ppm/C 56.2Ohm 0.6W
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay MRS25000C5629FCT00.
Newark
Datasheet4 pages9 years ago
Datasheet4 pages10 years ago
element14 APAC
TME
Future Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-4.13%
CAD Models
Download Vishay MRS25000C5629FCT00 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
37,647
Authorized Distributors
6
Resistance
56.2 Ω
56.2 Ω
Mount
Through Hole
Case/Package
Conformal
Axial
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
600 mW
600 mW
Composition
Thin Film
Thin Film
Temperature Coefficient
50 ppm/°C
50 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 56.2ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityLR1F51R
Fixed Resistor, Thin Film, 0.6W, 51ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 51ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 56ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay MRS25000C5629FCT00 provided by its distributors.
MRS25 SERIES AXIAL THIN FILM RESISTOR 56.2OHMS +/-1% 0.6W +/-50PPM/DEGC
Res Thin Film 56.2 Ohm 1% 3/5W ±50ppm/°C Conformal AXL Thru-Hole Ammo Pack
Avnet Japan
RESISTOR, MRS25 1% 56R2; Product Range:VISHAY BC COMPONENTS - MRS 25 Series Metal Film resistor; Resistance:56.2ohm; Power Rating:600mW; Resistance Tolerance:± 1%; Resistor Case Style:Axial Leaded; Resistor Element Material:Metal ;RoHS Compliant: Yes
RESISTOR, MRS25 1% 56R2; Resistance:56.2ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:600mW; Voltage Rating:350V; Series:MRS25; Temperature Coefficient:± 50ppm/°C; Resistor Element Material:Metal Film; No. of Pins:2; Body Diameter:2.5mm; Box Quantity:1000; External Length / Height:7mm; Full Power Rating Temperature:70°C; Lead Diameter:0.6mm; Lead Length:26mm; Operating Temperature Max:155°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Package / Case:Axial; Temperature Coeff. +:50ppm/°C; Temperature Coeff. -:50ppm/°C; Tolerance +:1%; Tolerance -:1%; Voltage Rating VDC:350V