Vishay MRS16000C1501FRP00
Fixed Resistor, Thin Film, 0.4W, 1500ohm, 200V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay MRS16000C1501FRP00.
3 month trend:
Restocked
Stock
14,901
Authorized Distributors
4
Resistance
1.5 kΩ
1.5 kΩ
Case/Package
Axial
Conformal
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
400 mW
400 mW
Temperature Coefficient
50 ppm/°C
50 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 9 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay MRS16000C1501FRP00 provided by its distributors.
RES 1.5K OHM 0.4W 1% AXIAL