Vishay MCU08050D7509BP500
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 75ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay MCU08050D7509BP500.
IHS
Datasheet11 pages4 years ago
Upverter
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
Download Vishay MCU08050D7509BP500 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
45,568
Authorized Distributors
2
Resistance
75 Ω
75 Ω
Case/Package
0805
Tolerance
0.1 %
0.1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
Composition
Thin Film
Thin Film
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay MCU08050D7509BP500 provided by its distributors.
MCU 0805-25 0.1% P5 75R
TF0805 75R 0,1% 0,125W TK25