Vishay MCU08050D1621BP100
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 1620ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay MCU08050D1621BP100.
IHS
Datasheet11 pages4 years ago
Upverter
Garrett
CAD Models
Download Vishay MCU08050D1621BP100 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Stock
1
Authorized Distributors
3
Resistance
1.62 kΩ
1.62 kΩ
Case/Package
0805
Tolerance
0.1 %
0.1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Introduction Date2009-01-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
PanasonicERA6AEB1621V
Res Thin Film 0805 1.62K Ohm 0.1% 0.125W(1/8W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
TE Connectivity / AMP2-1614892-8
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 1620ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Yageo GroupRT0805BRD071K62L
TE ConnectivityRP73PF2A1K62BTDF
Res Thin Film 0805 1.62K Ohm 0.1% 1/4W ±25ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Fixed Resistor, Thin Film, 0.2W, 1620ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Descriptions
Descriptions of Vishay MCU08050D1621BP100 provided by its distributors.
RES THNFLM 0805 1.62K OHM 0.1% 1/8W 25PPM/ C SMD
MCU 0805-25 0.1% P1 1K62